1.  Rozhodnutie

Kúpeľňa je miesto, kde sa začína a končí každý náš deň. Bez ohľadu na veľkosť, má kúpeľňa plniť nielen úlohu očisty tela, ale mal by to byť priestor, ktorý pôsobí útulne, príjemne, kde môže každý oddychovať a relaxovať. Vytvoriť kúpeľňu tak, aby bola funkčná, praktická a ešte aj  pekná, je náročná úloha. Nezabudnite, že okrem priestoru na umiestenie sanitnej keramiky a zriaďovacích predmetov, potrebujete aj dostatok priestoru na pohyb okolo nich. Napríklad pred umývadlom budete potrebovať najviac miesta, ako na pohyb, tak i na odkladanie vecí. Predovšetkým sa rozhodnite, podľa veľkosti vašej kúpeľne, ktoré zo zriaďovacích predmetov uprednostníte, ako ich využijete. Pri rannom zhodne v niektorých rodinách dve umývadlá, alebo dvoj umývadlo  je nevyhnutnosť. Rozhodnutie, či chceme mať kúpeľňu spojenú s WC určite neunáhlite. Myslite na priestor, ale i na svoje súkromie. Taktiež či chceme sprchu, vaňu, bidet, práčku, všetko má svoje prednosti i nedostatky.

 Často sa však zabúda ešte na jednu dôležitú funkciu – skladovanie. Ak chcete mať kúpeľňu, ktorá stále dobre vyzerá a máte  v nej všetko potrebné po ruke, rozmýšľajte aj nad kúpeľňovým nábytkom a rozličnými užitočnými doplnkami. Pokiaľ nemáte prehľad v rozmanitosti materiálov vhodných do  kúpeľne, oslovte kúpeľňové štúdio, architekta, webové stránky, prípadne známych, ktorí majú skúsenosti s rekonštrukciou kúpeľne. Úlohou architekta  je predovšetkým vymyslieť nápadité  priestorové, funkčné, praktické usporiadanie. Utvoriť „plynulý tok  priestoru, kompozíciu nábytku a doladiť ju svetlom a doplnkami.“ Samozrejme, že aj v otázkach kombinovateľnosti farieb nám môže poradiť, hoci základný výber by ste ako budúci užívatelia mali urobiť samy, pretože len vy viete, aká farba sa nám naozaj páči a aké pocity v nás vyvoláva.  O konkrétnych farbách je ťažko hovoriť, treba ich vidieť. V skutočnosti existuje podstatne viac farieb, ako zvykneme pomenovať jednoduchými slovami, ako napr. červená, modrá, či zelená.

Nepodceňujte ani výber realizačnej firmy- technická stránka vzniku novej krásnej a praktickej kúpeľne je možno dôležitejšia ako farba obkladu. Výhodnou súčasnej doby je veľký výber a dostupnosť produktov a materiálov.

Nie všetko čo sa dá nakresliť na papier, je však možné aj zrealizovať.

2. Výber batérie

Vodovodné batérie sa dajú rozdeľovať podľa viacerých kritérií. Ich funkčnosť a životnosť je veľa krát skrytá za ich dizajnom, alebo cenou. Pri výbere batérie by sme mali v prvom rade pozerať na ich tvar a na ich masívnosť. Aby sa nám batéria ľahko udržiavala v čistote nemôže mať zložité, hranaté tvary, ktoré sa nedajú očistiť od vodného kameňa. Batéria musí byť zo zliatiny mosadze /pomôže nám magnet/ s dostatočnou hrúbkou steny. Čím tenšia stena batérie, tým väčšia pravdepodobnosť prasknutia tela. Ľahké a tenké telo batérie pri zmenách teplôt je náchylné na odprasknutie chrómu a vytvorení praskliny. Pri prezeraní povrchu batérie si treba dávať pozor na preleštený alebo nedostatočne zaliaty povrch. Ďalším kritériom pri výbere vodovodnej batérie je jej energetická náročnosť respektíve jej úspornosť na spotrebu vody. Podľa novej Európskej normy, batérie vyrábané v Európe sú označované symbolmi A,B,C. Batérie nesmú mať väčší prietok ako 6 l/min. Je to docielené novými perlátormi, ktoré dodávajú viac vzduchu do tečúcej vody, aby pocitový efekt a účinnosť bola rovnaká ako pri batériách bez perlátorov.
           
Ovládanie vodovodnej batérie je tiež jedno z kritérií, ktoré môžu rozhodnúť pri výbere. Poznáme viacero typov ovládania, také najbežnejšie je to za pomoci vrškov /keramických alebo s použitím  gumových tesnení/, keramických kartuší /pákové/, termostatické /ovládanie za pomoci termostatického vlnovca/,  fotobunkové /ovládanie pohybom/, piezo-elektrické /ovládanie dotykom/. Termostatické batérie sú štandardom hlavne v sprchovacích kútoch pre ich komfort pri užívaní. Sú bezpečné a najúspornejšie na vodu i energiu. Originálne pôsobia aj podsvietené batérie LED diódami, ktoré menia farbu podľa teploty vody. V moderných kúpeľniach sa stále viac používajú podomietkové batérie pre svoj atraktívny, minimalistický vzhľad.

Výber batérie je tiež podľa jej montáže, či je na povrchu, zabudovaná v stene, alebo tzv. antivandolná, ktorá je skrytá. Jedno z dôležitých kritérií pri výbere batérie je jej servis a možnosť zakúpenia náhradných dielov. Pri výrobkoch s dlhoročnou tradíciou je to samozrejmosť.

Pri výbere vodovodných batérií treba od predajcu získať čo najviac informácií o výrobku a o výrobcovi, aby nám naša batéria prinášala radosť z používania.

3. Výber sanitárnej keramiky

Umývadlá, WC, bidety z keramiky majú podľa kvality a ich údržbe tiež svoje triedy. Keramické výrobky sú osmaltované a vypaľované v peciach. Pri výbere keramických výrobkov treba pozerať na ich presnosť a rovinatosť. Po opretí o stenu alebo podlahu vám nesmú vznikať škáry, ktoré sa nedajú už ničím vy spraviť. Dávajte si pozor, aby smalt bol na každom mieste, kde si to vyžaduje hygiena a jej udržiavanie. Neosmaltovaná keramika aj keď to nie je vidno, je zdrojom baktérií a usadzovania vodného kameňa.

Málo vypálená keramika /síce pôsobí belšie/, je náročná na údržbu. V smalte sú póry, ktoré síce okom nevidíme, ale pri údržbe rýchlo spoznáme.  Lacná keramika je pórovitá a životnosť smaltu je krátka pre jej tenkosť. Ľahká keramika je tak isto náchylnejšia na rozbitie pre tenkosť steny.  Pri výbere keramických výrobkov by tak isto mala rozhodovať tradícia výrobcov a ich skúsenosti. Každý renomovaný výrobca má v ponuke ako lacnejšie, tak aj dizajnovo náročnejšie výrobky, i keď kvalita povrchu ostáva pri oboch rovnaká. Treba si len vybrať, podľa využitia a potešenia z výrobkov.

4. Výber vane

Pri výbere vane by mal byť prvoradým kritériom jej objem, respektíve dostatok teplej vody na jej naplnenie. Ako ďalšie by mala byť jej využiteľnosť. V hoteloch pre svoju pevnosť sa častejšie využívajú plechové vane s hrúbkou plechu 3 mm. Na domáce použitie sa najčastejšie využívajú akrylátové vane. Podľa hrúbky akrylátovej platne a jej spracovania odzrkadľuje nielen cena, ale aj pevnosť. Vane s tenkou stenou sú stále v pohybe a je problém ich utesniť popri stene. Výhodou akrylátových vaní je ich opraviteľnosť a ich tepelná odolnosť. Poznáme vane keramické /pre svoju váhu málo používané/, sklenené /pre ich údržbu málo používané/, drevené, kamenné, zo syntetického mramoru, plastov... Niekedy rozhoduje aj váha samotnej vane a jej inštalácia do určitého priestoru. Na trhu je aj dostatok vaní, ktoré nezaberú oveľa väčší priestor ako sprchovací kút. Praktické sú aj sprchové zásteny.

Renomovaný výrobcovia do svojich vaní montujú aj rôzne relaxačné zariadenia. Hydromasáže, perlivé masáže, svetelné efekty a audio alebo TV zariadenia. Pri výbere týchto relaxácií by mala rozhodovať ich hlučnosť, tak aj ich dezinfekcia /automatická, ručná alebo žiadna/. Čím komplikovanejší výrobok, tým viac vás musí zaujímať ich servis, respektíve opraviteľnosť. Pri zabudovaní vane do kúpeľne, treba rátať, že vaňa ostane dlhšie zabudovaná ako záručná doba 2 roky.

5. Sprchovacie kúty

Podľa využívania sprchovacieho kúta, treba prihliadať aj na jeho kvalitu. Pri každodennom používaní treba vyberať sprchovací kút bez údržbový, resp. pántový. Sprchovacie kúty, ktoré sa otvárajú po rôznych bežcoch treba pravidelne udržiavať /čistiť a mazať/, ináč je ich životnosť veľmi krátka. Pevnosť sprchovacieho kúta je aj podľa pevnosti výplní, poznáme polyesterové, z bezpečnostného skla o hrúbke4,6 a 8 mm. Čím je hrúbka skla hrubšia, tým je sprchovací kút pevnejší a odolnejší. Je to dané váhou a pevnosťou skla. Čím je jednoduchšie, čistejšie prevedenie sprchovacieho kúta, tým je ľahšia údržba. Resp. čím viac výčnelkov, tým zložitejšie je údržba.

Treba si dávať pozor aj na prevedenie tesnení a kvalitu plastov. Pri pántových sprchovacích kútov nesmiete zabudnúť, že otváranie kútov zaberá priestor v kúpeľni. Niektoré dvere sa dajú otvárať aj do vnútra, čo oceníte pri stekaní vody po skle. Pokiaľ sa rozhodujete osadiť sprchovacie dvere do niky, treba najprv vybrať dvere a až potom realizovať niku. Môže sa stať, že do takého otvoru nenájdete sprchovacie dvere a budete musieť dať vyrobiť atyp, alebo zvoliť kompromis. Tesnenia na sprchovacích kútoch sú rôznych kategórií, záleží podľa ich tesností, nie všetky zvládnu nápor masážnych trisiek. Tak isto sprchovacie vaničky treba vyberať podľa prietoku sifónov, nie všetky stíhajú odoberať veľké množstvo vody z hlavových spŕch.

Sprchový kút je tak isto zabudovaná vec v kúpeľni, tiež by ste mali prihliadať na servis výrobku a možnosť opraviteľnosti. Netreba sa dať zlákať rôznymi svetelnými efektmi, lacných kútov. Je za tým problematická údržba a záručná doba 2 roky je aj životnosť výrobku.

6. Nábytok

Kúpeľňový nábytok musí spĺňať určité kritéria, aby jeho životnosť bola adekvátna k cene. Nemusím zdôrazňovať, že na trhu je aj veľa výrobkov, ktoré nespĺňajú požiadavky kúpeľňového nábytku. Sú vyrobené z drevotriesok s povrchovou úpravou fóliou alebo rôznymi nástrekmi. Tieto nábytky sa vo vlhkom prostredí rozsýpajú. Kvalitné kúpeľňové nábytky sú vyrábané z MDF materiálu alebo prírodných dýh kvalitných drevín. Pri výbere nábytku treba pozerať na prevedenie pántov, madiel a rôzneho príslušenstva v nábytkoch.

Pri nekvalitných nábytkoch sa stretnete aj s problémom inštalácie umývadla, vodovodnej batérie, sifónu a podobne. Budete musieť upravovať zadnú stenu nábytku, čím oslabíte nábytok a skrátite jeho životnosť. Kvalitné kúpeľňové nábytky sú často riešené tak premyslene, že  využívajú  celé voľné miesto bezo zvyšku. Pri skrinkách sa osvedčili napríklad dvierka s plytkými poličkami – podobné aké sú v chladničke, kde je možné prehľadne a bezpečne zoradiť fľaštičky, tuby a nádobky.

7. Keramický obklad a dlažba

Nepísaným pravidlom je – pri malých kúpeľňach bez prirodzeného vetrania, obložiť čo najviac, respektíve po strop. Je to kvôli vlhkosti a plesniam. Samozrejme že sú na trhu aj omietky do vlhkého prostredia, ktoré sa dajú použiť a nahradiť obklad. V malej kúpeľni je však praktickejšie udržiavať v čistote keramický obklad ako omietku. Pri malej kúpeľni je zbytočné investovať do prehnaného množstva dekórov a rôznych bombát, lebo nevyniknú. Veľa krát vám ich zakryjú zriaďovacie predmety, zrkadlá a doplnky. V neposlednom rade v malej kúpeľni sa dívate na steny z veľmi krátkej vzdialenosti, nie ako v kúpeľňovom šourume. Častá otázka je, lesklé alebo matné materiály. Lesklý materiál kúpeľňu zväčšuje, ale zas v malej kúpeľni s použitím zrkadiel, to pôsobí komicky a nepríjemne pre množstvo odrazov. Matné materiály pôsobia teplejšie a útulnejšie, ale v tmavých priestoroch zbytočne pohlcujú svetlo. Veľa krát sa stretneme s kombináciu matných a lesklých materiálov. Je to kompromis pre daný priestor a jeho svetlosť. Na trhu sa však v poslednej dobe začalo vyrábať mnoho obkladov, dlažieb v polo lesku, tzv. lapatto – je to preleštený materiál /kefovaním/. Na údržbu lesklý alebo matný materiál, je v podstate jedno, záleží to od pórovitosti. Významné firmy dávajú certifikát k čisteniu daných povrchov. Pórovité materiály aj keď sú lesklé majú tendenciu vsať do seba špinavú vodu, kávu, víno a pod., ktoré už nikdy z povrchu neočistíme, lebo sa dostanú dovnútra.

Ďalšou častou otázkou býva, či malé alebo veľké rozmery. Je to vec vkusu a krajinných zvyklostí. Malé formáty miestnosť zmenšujú, veľké formáty zväčšujú. Z hľadiska údržby, čím menej špár a tenších, tým jednoduchšie čistenie. V krajinách, kde je veľké množstvo vodného kameňa vo vode, neodporúčame mozaikové steny, kde sa dennodenne používa voda /sprchovacie kúty/. Stanete sa otrokom čistenia po vodnom kameni, vždy prichádzajú plesne a baktérie.

Aká farba ? Zo skúseností vieme, že ľudia v tmavých a studených kúpeľniach preferujú teplé farby /lepšie sa v nich relaxuje, keď je vám zima/. V slnečných a priestranných kúpeľniach užívatelia radi experimentujú so studenými farbami, alebo farbami ako takými.

Použitie farieb je podmienené aj krajom. V južanských krajinách sa preferujú krikľavé farby, v severských krajinách sa najčastejšie nakupujú obklady s jemnými odtieňmi farieb.

Pri nakupovaní obkladu a dlažby, rátajte aj s rezervou na prípadné opravy.  Dôkladne prepočítajte rozmery miestnosti a plochy, ktoré sa budú obkladať a k výsledku pridajte  15 % ako rezervu. Môže sa nám stať, že po roku sa už daný materiál prestane vyrábať a vy budete nútený kúpeľňu pre obkladať, alebo riešiť náhradné kompromisy, ktoré vždy vyzerajú zle. Pri nakupovaní dlažby alebo obkladu nekontrolujte len triedu kvality rozmerovosti, ale aj šaržu odtieňu, aby sa vám nestalo, že pri obložení a vyčistení zistíte rôznu farebnosť materiálu. Pri požiadavke tvrdosti nezabúdajte, že sa označuje od I.doV. Posledná V. tvrdosť sú momentálne najtvrdšie materiály /gresové/. Pri požiadavke proti šmykovosti sú tak isto rôzne triedy od R5 do R11. R11 je povrch protišmykový aj pre bosú nohu, určený k bazénom, alebo na terasy, kde sneží a prší.

Mrazuvzdornosť má tiež viaceré triedy, neuspokojte sa len so značkou snehovej vločky. Mrazuvzdornosť určuje nasiakavosť materiálu, jeho hutnosť. Najkvalitnejšie majú označenie + 0,01% /od kvalitných výrobcov, gresové dlažby/.

Nenechajte sa zmiasť rôznymi piktogramami v obchodných reťazcoch. Nezabudnite, že v Európe každý výrobok má určenú normu, ktorá je naklonená na jednu alebo druhú stranu. Neverte výrobcom, ktorí Vám nemôžu preukázať certifikát kvality. Investícia do dlažieb alebo obkladov nie je krátko dobá. Kvalitné dlažby prežívajú už aj niekoľko storočí. Preto sa určite neuspokojte s ilustráciami v katalógoch, či na internete. Vždy je lepšie výrobok reálne vidieť. Vyvarujte sa zbytkovým dopredajom a akciám. Vyberajte si podľa vkusu, kvality a vlastností.

Samozrejme netreba zabúdať aj na kvalitné lepidlá a špárovacie hmoty /tiež majú svoje normy/ a realizačnú firmu.
                 


 

Generačný čas: 14.045000076294ms, CMS system created by mr.Puetro